MG5

Electric

400 km
WLTP досег
1367 l
Багажен простор
MG Pilot
Помош за возачот
MG iSMART Lite
Систем за поврзување
IT 7 Years Warranty 3x
MG5 Electric припаѓа на нашата втора генерација на 100% електрични возила. Моделот комбинира комфорен досег со можност за брзо полнење и атрактивна цена.
Електрификација
Опуштање со доволна моќност
Проширен досег со најновата генерација мотори и батерија.
Голем <span>пакет батериски ќелии во модули</span>

Голем пакет батериски ќелии во модули

MG5 користи големо модуларно решение на пакет со ќелии, што ја подобрува моќноста на батерискиот пакет, а исто така ефикасно ја намалува тежината на батерискиот пакет за да се постигне идеален досег.
Електричен <span>мотор</span>

Електричен мотор

Најновиот електричен мотор од MG е опремен со 8-слојна технологија на намотување во завојница, која гарантира поголема ефикасност, поголема густина на моќноста и поголема сигурност.
Полнење

Полнење

Покрај зголемениот капацитет на батеријата, подобрен е и капацитетот на полнење. Вградениот 3-фазен полнач од 11 kW поддржува побрзо полнење со наизменична струја, а јачината на полнење до 87kW овозможува батеријата да се наполни до 80% за околу 40 минути.
Изведба

Изведба

Иако MG5 не е дизајниран како спортски автомобил, сепак може да забрза од 0-50 km/h за 3,4 секунди! И може да достигне максимална брзина од 185 km/h.
Сеопфатно <span>одржување</span>
Безбедност
Сеопфатно одржување

Целосна заштита за сите патници.

360°
Заштита на батеријата
MG Pilot
L2 Делумно автономно возење
Безбедност <span>на батеријата</span>

Безбедност на батеријата

Целиот пакет батерии е подложен на строги безбедносни тестови. После различни удари од кој било агол, пакетот ќе го намали високиот напон во рок од милисекунди, со што се гарантира безбедноста на батеријата и се избегнува ризик од пожар.
Структура <span>на каросерија</span>

Структура на каросерија

Структурата на каросеријата со висока цврстина и сигурната технологија за заштита на акумулаторот ја гарантираат безбедноста на патниците во кабината.
Пасивна <span>безбедност</span>

Пасивна безбедност

Понекогаш несреќите не можат да се избегнат, но благодарение на цврстата структура на каросеријата на MG5 и 6 воздушни перничиња, патниците се максимално заштитени од тешки повреди.
Повеќе <span>камери и радари</span>

Повеќе камери и радари

Повеќекратните сензори и камери го надминуваат визуелниот досег за да се осигури безбедноста на луѓето внатре, но и надвор од возилото.
MG Pilot
MG pilot

MG Pilot може да спречи и избегне потенцијални несреќи и да постигне делумnо автономно возење.

Активна безбедност
L2 Делумно автономно возење
Паметен <span>дизајн</span>
Дизајн
Паметен дизајн
Кога караванот е електрифициран, тој е освежено модерен.
Тенок и елегантен
Каросерија на караванот
Светлосна завеса
LED предни светла
Едноставен ентериер
Со "Eco-Blue" декорација
Дизајн <span>на караванот</span>

Дизајн на караванот

Караванот донесува живот со повеќе можности: мега-шопинг за викендот, IKEA DIY, наменско место за домашните миленичиња, професионална спортска опрема, кампување...
Елегантен <span>дизајн на каросеријата</span>

Елегантен дизајн на каросеријата

Површината oд страните малку се свиткува, но хоризонталната насока создава чувство на екстензија и силно чувство за изведба.
Полулебдечки <span>Д-столб</span>

Полулебдечки Д-столб

Полулебдечкиот Д-столб ја демонстрира стилската едноставност на возилото.
Светлосна завеса од <span>LED светла</span>

Светлосна завеса од LED светла

80 единици на LED светла создаваат „Светлосна завеса“. Тоа не само што го прави осветлувањето побезбедно, туку и го прави MG5 позабележлив во вечерните часови.

Едноставен ентериер со "Eco-Blue" декорација

Декорацијата "Eco-Blue" се протега низ целата кабина за да создаде впечаток на нова технологија и нова ера. Едноставен, но профинет ентериер со скриени отвори за климатизација создава чиста естетика.
УДОБНОСТ
Удобно задоволство

Уживајте во удобноста, секогаш.

Фокус на возачот
Лебдечки екран
Нулто-Г седишта
Максимална удобност
Контрола на климата
Систем за климатизација
Удобно <span>задоволство</span>
Инфозабавен <span>систем</span>

Инфозабавен систем

Целосно новиот лебдечки екран од 10,25" се навалува налево и се фокусира на возачот за попрактично ракување.
Мобилна соба <span>за рекреација</span>

Мобилна соба за рекреација

Без емисии, без бучава, без скапи трошоци за гориво! Мобилен приватен простор за одмор со автоматски систем за контрола на климата со PM2.5 филтри кои обезбедуваат удобна температура и прочистен воздух.
Нулто-Г <span>премиум удобно седиште</span>

Нулто-Г премиум удобно седиште

Со екстра мек слој од пена од 20 mm и целосно приспособени странични навлаки од 100 mm, штом ќе седнете во возилото, ќе го започнете вашето патување одморени. Греените седишта ќе ве стоплат во зима.
Интелигентно <span>ново искуство</sšpan>
Технологија
Интелигентно ново искуство
Дигитализирана кабина со нов софтвер и хардвер.

10,25" IPS HD екран

Со лебдечки дизајн и потполно најновата IPS технологија, екранот има многу подобар ефект на прикажување.

7" дигитален кластер

Во комбинација со прикажаната снага и брзина од двете страни, се создава дигитален кластер екран од 7".
MG iSmart lite
Сосема нов систем за поврзување

Интелигентен мрежен систем кој ја интегрира комуникација на автомобилот, интернетот и корисникот. Дали сте подготвени да се поврзете со иднината?

MG iSmart lite
Пред <span>поаѓање</span>

Пред поаѓање

Aпликацијата MG iSMART ви помага брзо да го лоцирате вашето возило и да проверите дали е безбедно за возење со притискање на копче. Освен тоа, можете однапред да го поставите клима уредот на удобна термпература со помош на далечинскиот управувач уште пред да влезете внатре.

Најдете го вашето возило

Одредете ја точната локација на вашето возило.

 

Дијагноза на статусот на возилото

Едноставно проверете го статусот на вашето возило и проверете дали е безбедно пред да тргнете.

Далечински управувач на апликацијата

Вклучете го клима уредот за однапред да поставите удобна внатрешна температура. 

На патот

На патот

Откако ќе ја испланирате вашата рута, ќе добивате ажурирани податоци за сообраќајот во реално време, водење на рутата и точно време на пристигнување. И не само тоа, апликацијата ќе ви ги каже сите интересни работи кои не сакате да ги пропуштите попат.

Навигација

Најдете ја вашата рута со разновидни алтернативи. 

 

Визуелизација на досегот и информации за полначите

Нема повеќе грижи за досегот - дознајте го вашиот досег и добијте информации за полначот за вашата рута. 

На патот

На патот

Останете поврзани во движење со Ostanite Apple CarPlay или Android Auto, кои ги донесуваат сите функции на вашиот телефон на централниот екран на допир. И не заборавајте да ја зачувате вашата омилена DAB+ радио станица во апликацијата – таа ќе ве потсети кога вашата омилена емисија е на програмата.

DAB+

Зачувајте ја саканата станица и MG iSMART ќе ве потсети да не ја пропуштите вашата омилена програма. 

 

Apple CarPlay и Android Auto

Поврзувањето со паметен телефон е лесно со вградениот Apple CarPlay или Android Auto.

По <span>пристигнување на дестинацијата</span>

По пристигнување на дестинацијата

Не можете да се сетите дали сте го заклучиле возилото? Нема проблем. Можете да го отклучите и заклучите со помош на апликацијата, како и да го проверите нивото на батеријата и досегот подготвен за вашето следно патување. Можете исто така да ги прегледате сите ваши статистики за возење, вклучително и колку CO2 сте заштедиле со возење на целосно електричен погон.

Заклучување и отклучување на возилото

Не сте сигурни дали сте го заклучиле возилото? Едноставно заклучете го или отклучете го со помош на апликацијата. 

 

Поставете планирано полнење

Дали сакате да користите поевтина електрична енергија навечер? Не заборавајте да го поставите распоредот за полнење. 

Проверка на состојбата и статистиката на возилото

Проверете го нивото на батеријата и досегот за да бидете подготвени за вашето следно патување. 

ZSP Technology Header
Употребливост
Наменет за работа или слободно време
Дизајниран за секодневниот живот, но не обичен.
Голем <span>багажен простор</span>

Голем багажен простор

Единствен дизајн на каросеријата, со голем багажен простор и поголема флексибилност.
40/60 <span>преклопни седишта</span>

40/60 преклопни седишта

Во зависност од тоа како сакате да го користите багажникот, можете да одлучите дали да ги преклопите седиштата или не.
Пространа <span>внатрешност за складирање</span>

Пространа внатрешност за складирање

До 27 места за складирање, сите на дофат рака на возачот и патниците.
Возило <span>во функција на полнач</span>

Возило во функција на полнач

Максимум излезна моќност од 2200 W, подготвен за полнење на кој било надворешен апарат - како воздушна пумпа за подлогата за кампување или скарата на отворено.
Капацитет на влечење <span> 500 kg</span>

Капацитет на влечење 500 kg

MG5 има одобрен капацитет на влечење од 500 kg. Така, на пример, можете да ги пренесете сите работи што ви се потребни за викендот во мала приколка.
Носивост на кровот <span>75 kg</span>

Носивост на кровот 75 kg

Тоа е уште повеќе простор ако одите на подолг пат! Ставете ги сите ваши работи, како што се електричните велосипеди, на кровот.
MG5 MG5
Comfort

MG5

  • 16" бандажи
  • Задна камера
  • Седишта од вештачка кожа
  • MG Pilot
  • MG iSMART Lite
  • LED предни светла
  • 6 авучници
  • Возило во функција на полнач

*Конечната верзија подлежи на податоци за хомологација.

Фотографиите прикажани овде се само за илустрација и може да се разликуваат од стандардните спецификации за секој тип на возило. Не е возможно да се остваруваат никакви права врз основа на фотографиите. MG го задржува правото да менува модели, бои, спецификации и опрема без претходно известување и без обврска за приспособување на возилата кои се веќе на пазарот.

Спецификации

Верзија Comfort Стандарден досег Comfort Долг досег
Димензии и тежина
Должина (mm) 4600 4600
Ширина (mm) 1818 1818
Висина (mm) 1521/1543 (со кровен носач) 1521/1543 (со кровен носач)
Меѓуоскино растојание (mm) 2659 2659
Растојание од тлото (mm) 115 115
Багажен простор на задниот багажник (преклопување, l) 479 479
Багажен простор на задниот багажник (преклопување, l) 1367 1367
Маса на празно возило (kg) 1562 1562
Најголема технички дозволена маса (kg) 2017 2017
Технички дозволена оптоварена маса на секоја оска (kg) 1100/1050 1100/1050
Капацитет на влечење (без сопирачки, kg) 500 500
Капацитет на влечење (со сопирачки, kg) 500 500
Електричен мотор и батерија
Тип на мотор PMSM PMSM
Максимална моќност на моторот (kW 130 115
Максимален вртежен момент на моторот (Nm) 280 280
Капацитет на батеријата 50,3 61,1
Вид батерија LFP (литиум железо фосфат) NMC (литиум никел манган кобалт)
Максимална моќност на вградениот полнач (kW) 11 11
DC време на полнење (0~80%) 40 min 40 min
Перформанси
Максимална брзина (km/h) 185 185
Досег (WLTP) 320 (16" тркала) 400 (16" тркала)
Потрошувачка на енергија (Wh/km) 179 (16" тркала) 175 (16" тркала)
Забрзување (0~100 km/h) 7,7 7,7
Верзија Comfort
Безбедност
Aларм
Имобилизатор
Систем за е-повици
ESP
EBA
HDC
Auto Hold
EPB
Детска брава на задните врати
ISOFIX задно седиште со горен појас и долна точка за прицврстување
Сензор за дожд -
Директен TPMS
Воздушно перниче
Предно воздушно перниче за возачот и совозачот
Странични воздушни перничиња за возачот и совозачот
Странични воздушни завеси за возачот и совозачот
Деактивирање на странично воздушно перниче на совозачот
Систем за помош
Адаптивен темпомат (ACC)
Интелигентна контрола на долгото светло (IHC)
Систем за помош при брзина (SAS)
Предупредување за фронтален судир (FCW)
Автоматско итно сопирање (AEB)
Предупредување за напуштање на лента (LDW)
Помош во сообраќаен метеж (TJA)
Препознавање на сообраќајни знаци (TSR)
Помош за одржување лента (LKA)
Светла
LED дневни светла
LED предно светло
LED задно светло
Задни LED светла за магла
Сензор за самрак
Високо поставено стоп светло
Помош при паркирање
Заден сензор за паркирање
Задна камера со динамични линии за водење
360 камера со динамични линии за водење -
Безбедносен појас
Предни со 3 точки + затегнувач и ограничувач на оптоварување
Задни 2 страни, со 3 точки + затегнувач и ограничувач на оптоварување
Потсетник за преден и заден безбедносен појас
Верзија Comfort
Кровен носач
Спојлер
Преден бришач без рамка
Заден бришач
Затемнети прозорци
Приватност на задните прозорци
Греење на задното стакло
Надворешни огледала
Греење
Со покажувачи на насока
Електрично прилагодување
Автоматско преклопување -
Боја на каросеријата
Рачки за врата
Боја на каросеријата
Делумно хромирано
Верзија Comfort
Брава со далечинско управување -
12V утикач
Капак на багажникот
Светло во багажникот
Рачка на менувачот со позадинско осветлување
Хромирани рачки
Штитник за сонце со огледало и осветлување
Почетна функција на предните светла
Автоматски внатрешен ретровизор против заслепување -
Задни светла за читање
Клима уред
Клима уред со рачна контрола
Автоматски клима уред -
Клима со PM2.5 филтер
Подигање на прозорците
Електрично подигање
Автоматско подигање и спуштање на прозорците на возачката страна
Автоматско подигање и спуштање на сите прозорци -
Заштита од лизгање на возачката страна
Преден и заден anti-pitch -
Волан
Кожа со штеп
4 начини на прилагодување
Повеќенаменски
Инфозабавен систем
Дигитален кластер 7"
DAB+
Звучници 6
2 микрофони
4 USB приклучоци
Bluetooth
MG iSMART Lite систем за поврзување
Далечински управувач
Навигација со предвидување на досегот
Закажано полнење
Apple Carplay / Android Auto
Централна брава
Далечинско заклучување
Влегување без клуч
Стартување на моторот со едно копче
EV Режими на возење
Избор на режим на возење
Систем за регенерација на кинетичка енергија (KERS)
Верзија Comfort
Возачко седиште прилагодливо на 6 начини
Електрично прилагодливо возачко седиште -
Совозачко седиште прилагодливо на 4 начини
Рачна лумбална потпора на возачкото седиште -
Џеб за мапа зад предните седишта
Седишта од ткаенина
Седишта од вештачка кожа -
Греење на предните седишта
Задни седишта со централен потпирач за раце и држач за чаша
40/60 преклопни задни седишта
Верзија Luxury
205/60 R16
215/50 R17 -
Aлуминиумски бандажи 16"
Двобојни алуминиумски бандажи 17" -
Комплет за поправка на гуми
Верзија Comfort
Кабел за полнење (безбедносен приклучок со утикач тип 2)
Kабел за полнење (Tип-2 со утикач Tип-2, 32A)
Верзија Comfort
Dover бела обична боја Dover бела обична боја
Pebble црна металик боја Pebble црна металик боја
Diamond црвена металик боја Diamond црвена металик боја
Medal сребренa металик боја Medal сребренa металик боја
Верзија Comfort
Црна
Сива -

Пронајдете трговец

Продажен салон на трговска марка
Сервис