Video poster ev

Имаме долга историја

Брендот MG е пред своето време, од неговото создавање во работилницата Morris Garages во 1924 година. Сега новата генерација може да избере возило од оваа легендарна марка. Редизајниранo, електрифициранo, наполнетo и подготвенo за иднината.

Одржливо возење

MG ќе им понуди на европските возачи широк спектар на одржливи електрични и електрифицирани возила, придвижувани од алтернативен погон. Произведенo и дизајниранo специјално за нив; направенo според нивните единствени желби.

За секого

MG го прави електричното возење достапно за секој кој се чувствува млад и подготвен да го прифати начинот на живот што го обезбедува електричното возило. Го модернизиравме 100% електричното возило MG ZS EV, така што тоа сега нуди уште поголема удобност и опсег. Возилото MG EHS Plug-in Hybrid е исто така идеално за еколошки секојдневно возење, а нашиот целосно нов предводник MG MARVEL R Electric комбинира неверојатен дизајн со врвен квалитет и префинетост. Но, тоа не е сè. MG сега нуди уште поодржливи модели, а нашиот најнов член на семејството – MG5 Electric – е првиот електричен караван во светот. 

Започнете ја својата авантура во електричното возило MG!

MG ќе ви помогне да ја започнете вашата авантура со електрично возило, нудејќи ви прекрасно дизајнирано, технолошки напредно и еколошки свесно возило кое истовремено е и функционално, безбедно и лесно достапно.

Во Европа, за Европјаните

Компанијата MG се грижи за европските возачи; нуди одржливи, интелигентни, функционални и лесно достапни возила. Тие се развиени во дизајнерските студија на компанијата MG во Шангај во соработка со современи дизајнерски студија во Лондон, произведени во Кина и веќе достапни во различни европски земји.

Матична компанија на MG

Матичната компанија на MG е SAIC Motor (Shanghai Automobile Industry Corporation). SAIC Motor е седмиот најголем производител на автомобили во светот и беше првата автомобилска групација во Кина чија годишна продажба надмина 7 милиони возила. Производителите на автомобили поврзани со SAIC Motor ги вклучуваат Morris Garages (MG), Roewe и Maxus, како и SAIV Volkswagen, SAIC-GM и други.
Олимпик Лион

Олимпик Лион

А од јуни, 2021 година MG Motor е и официјален партнер и официјален добавувач на возила на фудбалскиот клуб Олимпик Лион. Овој познат француски фудбалски клуб е основан во 1899 година и игра во француската прва лига.  Олимпик Лион припаѓа на самиот врв на европскиот фудбал. Од 2016 година, клубот своите натпревари ги игра на стадионот Parc Olympique Lyonnais, кој има капацитет од 59.186 седишта. Олимпик Лион е исто така млад по дух и има исклучителен капацитет за напредок и одржливост.
Пред нас е авантура во електрично возило

Пред нас е авантура во електрично возило

MG Motor Italy е во партнерство со италијанскиот кошаркарски тим.

Горди сме што ги поддржуваме мажите и жените од италијанската кошарка во една исклучително важна година за Италијанската национална кошаркарска асоцијација, која слави 100 години историја и спорт, додека MG се подготвува за стогодишнината во 2024 година.

Споделуваме страст, ентузијазам и издржливост со овие спортисти и заедно можеме да ги постигнеме нашите амбициозни цели и да се развиваме и понатаму. Едвај чекаме да заиграме!

Пронајдете трговец

Продажен салон на трговска марка
Сервис