MG HS

MG HS

1,5T GDI

162 PS (119kW)
9.9s/0-100km/ч
MG Пилот
Помош на возачот
Камера
360°
IT 7 Years Warranty 3x
Одлучен и моќен изглед. Пространа кабина, богата со функции за удобност и со паметни функции. Со MG HS е многу едноставно да се избега од сè. Само опушти се на неговите широки седишта, додека паметната технологија го прави поудобно секое твое движење. Достапен е во две верзии, Comfort и Luxury: секогаш постои совршен MG HS за секој животен стил. 
Безбедни <span>патувања</span>
БЕЗБЕДНОСТ
Безбедни патувања
Безбедноста ни е секогаш на прво место. MG HS има посебна шасија која, во комбинација со  MG Пилотот и со најиновативните карактеристики на активна и пасивна безбедност, гарантира максимална заштита на сите нивоа.
360° <span>Камера</span>

360° Камера

Камера од 360°, без мртви точки во секое време, без разлика дали се движите во кривина со мала брзина или се возите наназад.
Крута <span>конструкција</span>

Крута конструкција

Челик со висока цврстина и топло валан челик се наоѓаат на целата каросерија, за да му обезбедат безбедност и цврстина на автомобилот.
ПЕРФОРМАНСИИ
Голема удобност при динамично возење
Мотор со турбополнач и совршено израмнета шасија чинат комбинација со високи перформанси за да му обезбеди на MG HS совршено задоволство на возењето.
Автоматски менувач <span>со 7 степени со двојна спојка</span>

Автоматски менувач со 7 степени со двојна спојка

Менувачот со двојна спојка со 7 степени ја нуди предноста на автоматскиот менувач, но со поголема ефикасност. Освен тоа, сјајно реагира и кај рачното менување од една во друга брзина.
Моќен <span>пренос</span>

Моќен пренос

Во понуда е 1.5 турбо бензински мотор од 162 КС со можност за избор помеѓу рачен менувач со 6 степени или менувач со двојна спојка со 7 степени.  Моторот 1.5T има најголем вртежен момент од 250 Nm, од 1500 вртежи/мин до 4400 вртежи/мин. 
Капацитет <span>за влечење</span>

Капацитет за влечење

Овој бензински мотор, цврст и ефикасен, дава оптимални перформанси на влечење. MG HS може да влече тежина до 1.750 кг.
MG Пилот
MG Пилот

Функцијата на делумно авотонмо возење од ниво 2 овозможува побезбедно и поудобно искуство на возење. 


Достапно е автономно возење ниво 2
Од 0-60 км/ч
Безбедносни функции
Активни и пасивни
Динамичен <span>во секој детал</span>
ДИЗАЈН
Динамичен во секој детал
MG HS има „мускулести“ линии и препознатливи обележја на вистински, полнокрвен СУВ.
Возбудлив дизајн
Одлучен идентитет и динамика
Леснотија
Интерактивен допир
Спортска внатрешност
Имерзивно искуство на возење
Возбудлив <span>дизајн</span>

Возбудлив дизајн

Редизајнирана трапезоидна решетка, 18’’ спортски бандажи (зa Luxury) и тенки профили кои ја одразуваат извонредноста на дизајнот.
Спортска <span>внатрешност</span>

Спортска внатрешност

Воланот со 3 краци, навлаките од перфорирана кожа со црвени шевови и вградените спортски седишта придонесуваат за создавање атмосфера во внатрешниоста со високи перформанси.
Светлосна <span>експресија</span>

Светлосна експресија

ЛЕД светлата со нов светлосен потпис, ЛЕД предните вертикални покажувачи на правец и амбиенталното осветлување "Аурора" во 64 бои, ги изразуваат единствените карактеристики на возилата.
УДОБНОСТ
Подготви се за патување

Удобноста е на прво место: од моментот кога ќе ја отвориш вратата и се сместиш на меките седишта на твојот MG HS. Бидејќи животот станува подобар кога се чувствуваш удобно.

 

 

Подготви се <span>за патување</span>
Soft-touch <span>навлаки</span>

Soft-touch навлаки

Практично сè што може да се допре во MG HS во текот на возењето е меко! Седиштата од вистинска кожа, воланот и инструмент таблата со кожни навлаки го обезбедуваат тоа сè да биде сјајно..

Спортски седишта од вистинска кожа

Ергономски оформени седишта со вградени потпирачи за глава, се дизајнирани за да се гарантира безбедноста и удобноста на патниците, а истовремено нуди оптимална поддршка за динамично искуство на возењето.

Удобност/ <span>носивост</span>

Удобност/ носивост

Голен заден простор, прилагодлива задна клупа со држачи за чаши како и џеб за складирање на задниот потпирач за раце за удобноста на патниците.
Панорамски <span>кровен отвор</span>

Панорамски кровен отвор

Отвори го и уживај во сончевата светлина, слушај го ветрот во крошните додека лизгаш по патот.

1,19 m²

Панорамски кровен отвор.

Извонредно ниво на удобност <span>во внатрешноста</span>

Извонредно ниво на удобност во внатрешноста

MG HS е 95% изолиран со NVH (Noise, vibration, and harshness) звучно изолациски материјал. Кога музиката свири, звучните бранови даваат невидено искуство на возењето.
Систем за <span>прочистување на воздухот</span>

Систем за прочистување на воздухот

Филтерот PM2,5 на возилата MG HS ги филтрира штетните честички, вклучувајќи го сиот полен и одредени вируси. На овој начин воздухот во кабината ќе остане поздрав.
Информирана <span>мобилност</span>
ТЕХНОЛОГИЈА
Информирана мобилност
Дигитална инструмент табла која дава повеќе информации за возилото.
12.3'' Дигитална инструмент табла

12.3'' Дигитална инструмент табла

Дигиталниот екран од 12.3" на возачот му ги дава сите потребни информации во текот на возењето. Што се однесува до инфозабавниот систем, возачот може едноставно да интервенира на екранот на допир за да добие повеќе информации и други функции.
10,1

10,1" Лебдечки екран

10,1" мобилниот екран на допир со DAB, со сателитска навигација со функциите Android Auto и Apple Carplay, го става надофат рака сè она што ти е потребно.
MG HS MG HS
Standard

MG HS

 • 17" алуминиумски тркала
 • LED фарови
 • 12,3" дигитална инструмент табла
 • 10,1" екран на допир
 • Apple Carplay & Android Auto
 • MG Pilot
 • Задни сензори за паркирање
 • Задна камера

*Конечната верзија подлежи на податоци за хомологација.

Фотографиите прикажани овде се само за илустрација и може да се разликуваат од стандардните спецификации за секој тип на возило. Не е возможно да се остваруваат никакви права врз основа на фотографиите. MG го задржува правото да менува модели, бои, спецификации и опрема без претходно известување и без обврска за приспособување на возилата кои се веќе на пазарот.

MG HS MG HS
Comfort

MG HS

 • 17" алуминиумски тркала
 • LED предни и задни светла
 • Греење на предните седишта
 • Возачкото седиште електрично се прилагодува во 6 насоки
 • Предни и задни сензори за паркирање
 • Сателитска навигација
 • Автоматски двозонски клима уред
 • Сензор за дожд

*Конечната верзија подлежи на податоци за хомологација.

Фотографиите прикажани овде се само за илустрација и може да се разликуваат од стандардните спецификации за секој тип на возило. Не е возможно да се остваруваат никакви права врз основа на фотографиите. MG го задржува правото да менува модели, бои, спецификации и опрема без претходно известување и без обврска за приспособување на возилата кои се веќе на пазарот.

MG HS MG HS
Luxury

MG HS

 • 18" алуминиумски тркала
 • Спортски седишта со вграден потпирач за глава
 • Совозачкото седиште електрично прилагодливо во 4 насоки
 • Амбиентално осветлување
 • Електрично прилагодливо совозачко седиште
 • Панорамски покрив
 • Систем на камера од 360°

*Конечната верзија подлежи на податоци за хомологација.

Фотографиите прикажани овде се само за илустрација и може да се разликуваат од стандардните спецификации за секој тип на возило. Не е возможно да се остваруваат никакви права врз основа на фотографиите. MG го задржува правото да менува модели, бои, спецификации и опрема без претходно известување и без обврска за приспособување на возилата кои се веќе на пазарот.

Спецификации

Верзија Standard MT Comfort MT Comfort AT Luxury MT Luxury AT
Димензии и тежина
Должина (mm) 4610 4610 4610 4610 4610
Ширина (mm) 1876 1876 1876 1876 1876
Висина (mm) 1685 1685 1685 1685 1685
Меѓуоскино растојание (mm) 2720 2720 2720 2720 2720
Оддалеченост од тло (mm) 145 145 145 145 145
Багажен простор (I) 463 463 463 463 463
Багажен простор со преклопени седишта (l) 1454 1454 1454 1454 1454
Тежина на неоптоварено возило (kg) 1469 1469 1469 1535 1535
Најголема технички дозволена маса на оптоварено возило (kg) 2001 2001 2023 2001 2023
Најголема технички дозволена маса на предната оска(kg) 1200 1200 1200 1200 1200
Најголема технички дозволена маса на задната оска (kg) 1050 1050 1050 1050 1050
Капацитет на влечење (без кочење, kg) 750 750 750 750 750
Тежина на влечење – без сопирачки 1750 1750 1750 1750 1750
Мотор
Вид на моторот 1.5T GDI 1.5T GDI 1.5T GDI 1.5T GDI 1.5T GDI
Моќност на моторот (kW) 119 119 119 119 119
Мотор – вртежен момент 250 250 250 250 250
Гориво – вид Безоловен 95 RON Безоловен 95 RON Безоловен 95 RON Безоловен 95 RON Безоловен 95 RON
Гориво - капацитет (l) 55 55 55 55 55
Менувач
Tип 6-брзински мануален менувач 6-брзински мануален менувач 7-брзински автоматски менувач 6-брзински мануален менувач 7-брзински автоматски менувач
Перформанси
Максимална брзина km/h 190 190 190 190 190
Забрзување 0-100/s 9,9 9,9 9,9 9,9 9,9
Потрошувачка на гориво 7,4 7,4 7,7 7,4 7,7
CO2 (g/km, WLTP) 174 174 174 174 174
Верзија Standard MT Comfort MT Comfort AT Luxury MT Luxury AT
Безбедност
Аларм
Имобилизатор
Ecall-системот
abs-ebd
ESP
EBA
Помош при тргнување на угорнина
Auto-hold
EPB - Електрична сопирачка за паркирање
брава за заштита на деца на задните врата
задно седиште со горен ремен
Директен TPMS
Сензор за дожд -
Воздушни јастучиња
Предни воздушни јастучиња
Странични воздушни јастучиња
Странични воздушни завеси
Деактивација на воздушно јастуче на совозачот
Систем за помош
CC - Контрола на крстарење
ACC - Адаптивна контрола на крстарење - - -
IHC - Автоматски долги светла
SAS - Систем за помош за брзина
FCW - Систем за предупредување за фронтален судир
AEB - Автоматско итно сопирање
LKA -Систем за одржување на лента
TJA - Помош во сообраќајниот метеж - - -
BSM - Мониторинг на слепа точка
RCTA - Предупредување за заден сообраќај
LCW - Предупредување за промена на лента
Cвјетла
LED дневна свјетла
Предни светла за магла -
Задни светла за магла
Халогени предни светла со подесување на светлосен сноп - -
Сензор за самрак
LED фарови со подесување на висината - - -
Високо поставено стоп светло
Централно стоп светло
Помош при паркирање
Преден паркинг сензор -
Заден паркинг сензор
Задна камера со динамични линии за водење - -
Камера од 360° - - -
Сигурносен појас
Преден затегнувач со 3 точки и ограничувач на оптоварување
Затегнувач со 3 точки на задното седиште и ограничувач на оптоварување
Потсетник за предните и задните безбедносни појаси
Местење на предниот безбедносен појас
Верзија Standard MT Comfort MT Comfort AT Luxury MT Luxury AT
Кровни шини
Спојлер
Флексибилен бришач на шофершајбната
Заден бришач
Дотерување на прозори со хром
Греење на задното ветробранско стакло
Затемнети стакла -
Електрично отварање на багажникот - - - -
Надворешни ретровизори
Греење
Со индикатор за насока
Електрично прилагодување
Автоматско преклопување
Во боја на телото
Рачки на вратите
Во боја на телото
Делумно хромирана
Верзија Standard MT Comfort MT Comfort AT Luxury MT Luxury AT
Одложено заклучување
12v утичница
Багажен поклопец
Светло во багажникот
4 режими за прилагодување на воланот
Електронски менувач - - -
Лизгачки централен потпирач за рака - - -
Хромирани рачки на вратите
Автоматско самозатемнување внатрешен ретровизор
Декоративен врвен додаток на вратата - - -
Задни светла за читање - - -
Алуминиум спортски педала - - - -
Панорамски покрив - - -
Климатизација
Клима уред со PM2.5 филтер
Двозонска клима уред -
Задни отвори за вентилација
Отворање на прозорците
Електрично отворање на прозорецот
Автоматско отворање и затворање на сите прозорци
Функција против штипкање на сите очила
Волан
Кожен со шиење
Повеќенаменски
Информации и забава
10,1" екран на допир
12,3" дигитална инструмент табла -
DAB
Сателитска навигација -
Звучници 6 6 6 6 6
2 микрофони
4 USB влезови
Bluetooth
Apple CarPlay
Android Auto
MP3
Централно заклучување
Далечинско заклучување
Влез без клуч
Палење на моторот со една типка
Верзија Standard MT Comfort MT Comfort AT Luxury MT Luxury AT
Возачко седиште прилагодливо по висина
Возачко седиште електрично прилагодливо
Возачко седиште со рачна лумбална потпора
Совозачко седиште електронски прилагодливо - - -
Џеб за документите зад предните седишта
Навлаки за седишта изработени од полиуретан - -
Интегрирани предни спортски седишта - - -
Греење на предните седишта - - -
Задни седишта со централен потпирач за раце и држач за чаши
Преклопување на задните седишта 40/60
Верзија Standard MT Comfort MT Comfort AT Luxury MT Luxury AT
215/60-R17 - -
Алуминиумски тркала 17" - - -
235/50-R18 - - -
Алуминиумски тркала 18" - - -
Сет за поправка на гуми
Верзија Standard MT Comfort MT Comfort AT Luxury MT Luxury AT
Brighton - сина Brighton - сина
Pebble - црна Pebble - црна
Diamond - црвена Diamond - црвена
Dover - бела Dover - бела
Medal - сребрена Medal - сребрена
MAGIC – темно сива MAGIC – темно сива
Верзија Standard MT Comfort MT Comfort AT Luxury MT Luxury AT
Црна
Црвено/Црно кожа ентериер - - -
Сино - Бела кожа ентериер - - -

Пронајдете трговец

Продажен салон на трговска марка
Сервис