MG EHS

MG EHS

Plug-in Hybrid

Хибридно управување
CO2 43g/km
258 KS
6.9s/ 0-100km/h
MG Pilot
Помош при возење
Електричен погон
Менувач со 10 брзини
IT 7 Years Warranty 3x

Благодарение на спортскиот изглед и пространата внатрешност со карактеристики на комфор и инвентивност, едноставно седнете во MG EHS Plug-in Hybrid возилото и тргнете во авантура. Опуштете се во удобните седишта додека нашата паметна технологија ви го олеснува возењето. Со две верзии на избор - Comfort и Luxury - постои MG EHS Plug-in Hybrid возило за секој животен стил.

Безбедни <span>патувања</span>
БЕЗБЕДНОСТ
Безбедни патувања
Безбедноста е секогаш најважната карактеристика на нашиот дизајн. Plug-in хибридниот модел ја наследува цврстата структура на својата бензинска верзија заедно со системот MG Pilot и другите безбедносни мерки на високонапонските делови, за дополнително да се обезбеди заштита на секое лице во возилото.*

* Бензинската верзија на MG EHS доби највисока оцена од пет ѕвезди на тестовите Euro NCAP, водечката агенција за безбедност во светот. Дизајниран и опремен со низа системи за активна и пасивна безбедност во серијата, моделот ги постигна највисоките оценки на најновите тестови за заштита од судир и избегнување судир на Euro NCAP, најстрогите тестови што некогаш биле извршени.

Пакет <span>батерии</span>

Пакет батерии

Иако пакетот батерии не е толку голем како оној на исклучиво електричните возила, безбедносниот стандард е ист и е во согласност со различните безбедносни протоколи: ниво на водонепропустливост IP67, стандард за безбедност на батеријата US UL2580, посебно барање EU ECE R100 EV, барање за безбеден транспорт UN38.3.
Камера <span>360°</span>

Камера 360°

Камера од 360° без мртов агол во секое време: влегување во свиоци со мала брзина или возење наназад.
Цврста <span>структура</span>

Цврста структура

На каросеријата на возилото се користи многу челик со голема цврстина и топло валан челик за да се обезбеди цврстина и безбедност на возилото.
ПЕРФОРМАНСИ
Исклучително задоволство во возењето
динамично возило
Исклучителната комбинација на мотор и турбомотор и исклучителната калибрација на шасијата гарантираат задоволство од возењето на MG EHS Plug-in Hybrid возилото.
XDS<span> Електронска блокада на диференцијалот</span>

XDS Електронска блокада на диференцијалот

Исклучителната моќ, исто така, ќе се соочи со предизвиците на различните вртења.  Благодарение на системот XDS (Електронска блокада на диференцијалот), MG EHS Plug-in Hybrid може да го спречи подуправувањето и да ја намали загубата на моќност за да се претвори во спортски автомобил со извонредно управување.
Моќен <span>погон</span>

Моќен погон

Максималната моќност на електричниот мотор од 122 KS + максималната моќност на моторот со внатрешно согорување од 162 KS + максималниот вртежен момент на електричниот мотор од 230 Nm + максималниот вртежен момент на моторот со внатрешно согорување од 250 Nm овозможува MG EHS Plug -in Hybrid да забрзува од 0 до 100 km/h за 6,9 секунди, со што го зазема водечкото место во овој сегмент.
PLUG-IN HYBRID
Удобно возење

Неговиот моќен мотор и штедливиот електричен мотор значат да ги намалите емисиите на CO2 без да го жртвувате опсегот. Со интелигентна контролна единица и 10-брзински менувач, MG EHS Plug-in Hybrid може да ја намали потрошувачката на гориво и издувните гасови, а истовремено да обезбеди задоволство при возењето.

Електричен погон
10-брзински менувач
1.8L/100km
Потрошувачката на гориво
52km
Електричен дофат
Удобно <span>возење</span>
Ниска потрошувачка на гориво <span>и емисии на CO2</span>

Ниска потрошувачка на гориво и емисии на CO2

Благодарение на високоефикасниот турбомотор со директно вбризгување и електричниот мотор со повеќеслојна брановидна намотка, MG EHS Plug-in Hybrid има емисија на CO2 од само 43 g/km и потрошувачка на гориво од 1,8 l/100 KM. Батеријата од 16,6 kWh обезбедува и опсег на WLTP од 52 km. Со оглед на сето горенаведено, MG EHS Plug-in Hybrid ќе заштеди многу во однос на оперативните трошоци.

Електричен погон <span>со 10 брзини</span>

Електричен погон со 10 брзини

4-брзинскиот менувач за електричниот мотор и 6-брзинскиот менувач за моторот со внатрешно согорување совршено се надополнуваат еден со друг за да понудат постојана излезна моќност. Стапката на ефикасност е повеќе од 94%, а времето на одговор е помало од 0,2 секунди, што го прави менувањето брзини непречено и брзо.

 

Друга генерација

на електричен погон со менувач со 10 брзини
 
Нова интелигентна хибридна <span> контролна единица (HCU)</span>

Нова интелигентна хибридна контролна единица (HCU)

Новата хибридна контролна единица може да ги анализира потребите за енергија со препознавање на условите на патот, a потоа да одлучува за дистрибуцијата на излезната енергија и за приспособување на нивото на батеријата. Уште поважно, активно ќе го научи стилот на возење на возачот за да ја приспособи  дистрибуцијата на енергија. Колку повеќе возите толку возилото станува попаметно.

 

Интелигентна HCU единица

Хибридна контролна единица
Напредна технологија <span> на електричното возило</span>

Напредна технологија на електричното возило

Возилото MG EHS Plug-in Hybrid, исто така, наследува напредни EV технологии од електричните модели на фирмата MG, вклучувајќи високо интегриран мотор со повеќеслојна брановидна намотка со ладење со масло и активна батерија со висока густина со течно ладење од CATL.

Капацитет на влечење

Капацитет на влечење

Високоефикасниот електричен мотор и бензинскиот мотор се надополнуваат еден со друг за да ја подобрат ефикасноста на влечење. Капацитетот на влечење на возилото MG EHS Plug-in Hybrid може да биде до 1500 kg.

За вас

За вас

MG PILOT
MG Pilot

Делумно автоматизираните функции за возење од ниво на опрема 2 овозможуваат безбедно и удобно возење.

Достапно е автономно возење од ниво на опрема 2
Od 0 - 60 km/h
Функција на безбедност
Активна и пасивна безбедност
Динамичност<span> во секој детаљ</span>
ДИЗАЈН
Динамичност во секој детаљ
MG EHS Plug-in Hybrid се карактеризира со затегнати линии и сите карактеристики на вистинско SUV возило.
Инвентивен дизајн
Изразен идентитет и динамичност
Изразени светла
Допир на интерактивност
Внатрешност со спортски карактеристики
Исклучително возачко искуство
Инвентивен <span>и динамичен дизајн</span>

Инвентивен и динамичен дизајн

ешеткастата маска, спортските бандажи од 18" во серија (Luxury верзија) и страничните линии го истакнуваат неговиот исклучителен дизајн.
Спортски дизајн <span>на внатрешноста</span>

Спортски дизајн на внатрешноста

Воланот со три краци во форма на буквата D, кожните навлаки со црвени шевови и интегрираните спортски седишта создаваат исклучителна атмосфера.
Изразени <span>светла</span>

Изразени светла

Двобојните издолжени LED светла, динамичните показатели на насоката и амбиенталните светла „Аурора“ со 64 различни бои ја изразуваат уникатната особина на возилото.
УДОБНОСТ
Сместете се удобно

Животот е поубав кога ви е удобно. Затоа, удобноста е на прво место кога и да отворите врата и кога и да се сместите во меките седишта на своето возило MG EHS Plug-in Hybrid.

 

 

Сместете се<span> удобно</span>
Меки<span> материјали</span>

Меки материјали

Додека возите, речиси сè што може да допрете во MG EHS Plug-in Hybrid е меко на допир. Седишта со навлаки од вистинска кожа, волан обложен со вистинска кожа и контролна табла со кожни облоги, кои ви овозможуваат исклучително искуство во внатрешноста на возилото

Седишта од вистинска кожа Bader

Седиштето е произведено за да обезбеди високо ниво на безбедност и удобност, со Bader® навлаки од вистинска кожа и Alcantara® материјал. Комбинацијата на двата материјали не само што обезбедува подобар квалитет благодарение на врвните материјали меки на допир, туку и го подобрува држењето на телото при динамично возење.
Пространост/<span>Прегради</span>

Пространост/Прегради

Простран заден дел и приспособлива задна клупа со држач за чаши и преграда во задниот потпирач за раце.
Задна врата <span>со автоматско отворање</span>

Задна врата со автоматско отворање

Благодарение на задната врата со автоматско отворање, контролирајте го отворањето и затворањето на сите нивоа.
Панорамски <span>сончев покрив</span>

Панорамски сончев покрив

амо отворете го, уживајте на сонцето и слушајте го пеењето на птиците во шумата!

1,19 m²

Панорамски сончев покрив
Исклучителни перформанси<span> на звучна изолација</span>

Исклучителни перформанси на звучна изолација

95% од MG EHS Plug-in Hybrid возилото е покриено со материјал за звучна изолација. Кога е тивко имате чувство дека сте во концертна сала. Кога музиката свири, звучните бранови ви овозможуваат исклучително уживање во возењето.
Систем за <span>прочистување на воздухот</span>

Систем за прочистување на воздухот

Филтерот PM2.5 на MG EHS Plug-in Hybrid може да ги филтрира штетните честички, вклучувајќи полен и одредени вируси, за да го одржува воздухот во кабината чист.
Повеќе информации <span>возењето</span>
ТЕХНОЛОГИЈА
Повеќе информации возењето
Исклучителна комбинација на мотор и турбо мотор и исклучителна калибрација на шасијата гарантираат задоволство од возењето на MG EHS Plug-in Hybrid.

Целосно дигиталното седиште на возачот нуди повеќе информации за возилото.

Дигитална табла со инструменти од 12,3"

Благодарение на интеракцијата на дигиталната табла со инструменти од 12,3" со екранот на допир, може да прикажете повеќе информации и различни режими на возење. 

„Лебдечки“ екран на допир од 10,1"

Лебдечкиот“ екран на допир од 10,1“ со DAB, сателитска навигација и функциите Apple CarPlay/Android Auto ви ставаат на дофат сè што ви треба.
MG EHS MG EHS
Comfort

MG EHS

 • Дигитална табла со инструменти од 12,3"
 • Навлаки за седишта од полиуретан
 • Предни халогени светла со приспособување на висината
 • Навигација / поврзување паметен телефон (Apple CarPlay & Android Auto)
 • „Лебдечки“ екран на допир од 10,1"
 • Греење на предните седишта
 • Двозонски клима-уред
 • Задна камера со динамични водилки

*Конечната верзија подлежи на податоци за хомологација.

Фотографиите прикажани овде се само за илустрација и може да се разликуваат од стандардните спецификации за секој тип на возило. Не е возможно да се остваруваат никакви права врз основа на фотографиите. MG го задржува правото да менува модели, бои, спецификации и опрема без претходно известување и без обврска за приспособување на возилата кои се веќе на пазарот.

MG EHS MG EHS
Luxury

MG EHS

 • Алуминиумски спортски педал
 • Панорамски сончев покрив
 • Интегрирани спортски седишта од кожа
 • Декоративен премиум-додаток на вратата
 • Амбиентално осветлување
 • Задна врата со автоматско отворањ
 • Предни LED светла со приспособување на висината
 • Динамични показатели на насоката

*Конечната верзија подлежи на податоци за хомологација.

Фотографиите прикажани овде се само за илустрација и може да се разликуваат од стандардните спецификации за секој тип на возило. Не е возможно да се остваруваат никакви права врз основа на фотографиите. MG го задржува правото да менува модели, бои, спецификации и опрема без претходно известување и без обврска за приспособување на возилата кои се веќе на пазарот.

Спецификации

Верзија Comfort Luxury
Димензии и тежина
Должина (mm) 4574 4574
Ширина (mm) 1876 1876
Висина (mm) 1685 1685
Меѓуоскино растојание (mm) 2720 2720
Растојание од тлото (mm) 145 145
Волумен на багажникот (l) 448 448
Волумен на багажникот со преклопени седишта (l) 1375 1375
Тежина на празно возило (kg) 1737 1775
Најголема технички дозволива маса на оптоварено возило (kg) 2196 2196
Технички дозволива маса на оптоварување на секоја оска (kg) F: 1095 R: 1101
Капацитет на влечење (без сопирачки, kg) 750 750
Капацитет на влечење (со сопирачки, kg) 1500 1500
Мотор
Тип 1.5T GDI 1.5T GDI
Највисока моќност (kW) при 5500 врт./мин. 119 119
Најголем вртежен момент (Nm) при 1700-4300 врт./мин. 250 250
Тип на гориво Безоловен 95 RON Безоловен 95 RON
Капацитет на резервоарот за гориво (l) 37 37
Електричен мотор и батерија
Највисока моќност (kW) при 3700 врт./мин. 90 90
Најголем вртежен момент (Nm) при 500-3700 врт./мин. 230 230
Батерија (kWh) 16.6 16.6
Најголема моќност на полначот во внатрешноста (kW) 3.7 3.7
Хибриден состав
Тип Електричен пренос со 10 брзини Електричен пренос со 10 брзини
Перформанси
Најголема брзина (km/h) 190 190
Забрзување (s, 0-100 km/h) 6.9 6.9
Опсег на електрично возило (km, WLTP) 52 52
Потрошувачка на енергија (Wh/km) 240 240
Потрошувачка на гориво (L/100km, WLTP комбинирано) 1.8 1.8
CO2 (g/km, WLTP) 43 43
Верзија Comfort Luxury
Безбедност
Аларм
Блокада на моторот
Систем E-Call
ABS+EBD
Електронска контрола на стабилноста
Систем за помош при нагло сопирање
Систем за помош при движење по угорница
Функција „Auto hold“
Електронска рачна сопирачка
Сигурносно заклучување на задните врати
Задни седиште со систем ISOFIX со горен ремен и долен прицврстувач
Сензор за дожд
Систем за контрола на возењето по удолница
Систем за директен надзор на притисокот во гумите
Сензор за страничен удар (прекин на висок напон)
Воздушни перничиња
Предни воздушни перничиња за возачот и совозачот
Странични воздушни перничиња за возачот и совозачот
Странични воздушни завеси за возачот и совозачот
Прекинувач за исклучување на страничното воздушно перниче за совозачот
Системи за помош при возење
Приспособлив регулатор на брзина
Интелигентна контрола на долгите светла
Систем за помош за приспособување на брзината
Систем за помош при нагло сопирање
Предупредување за фронтален судир
Предупредување за напуштање на коловозната лента
Помош при откривање сообраќаен метеж
Препознавање сообраќајни знаци
Систем за задржување на возилото во коловозната лента
Предупредување на возило во мртов агол -
Систем за предупредување од возила кои доаѓаат од позади -
Предупредување за напуштање на коловозната лента -
Светла
Дневни LED светла
Предни светла за магла
Задни светла за магла
Предни халогени светла со приспособување на висината -
ED фарови со прилагодување на облогите
Динамични показатели на насоката -
Сензор за самрак
Помош при паркирање
Предни и задни паркирни сензори
Задна камера со динамични водилки -
Камера 360° -
Сигурносни појаси
Предни, во три точки + затегнувач и ограничувач на затегнатоста
Задни, во три точки од двете страни + затегнувач и ограничувач на затегнатоста
Предупредување за незакопчен појас напред и назад
Сигурносен појас напред со приспособување на висината
Верзија Comfort Luxury
Кровни носачи за багаж
Спојлер
Флексибилен бришач на ветробранското стакло
Бришач на задното стакло
Хромирани прозорски прагови
Греење на задното стакло
Затемнети стакла
Затемнети задни стакла
Задна врата со автоматско отворање -
Надворешни ретровизори
Греени
Со показател на насоката
Електрично приспособливи
Автоматско склопување -
Во бојата на каросеријата
Кваки на вратите
Во бојата на каросеријата
Делумно хромирани
Verzija Comfort Luxury
Автоматско затворање на сите прозорци кога возилото е заклучено
Приклучница од 12 V
Покрив на багажникот
Светло во багажникот
2 начина на приспособување на воланот
Електронска рачка на менувачот
Лизгачки централен потпирач за раце
Хромирани кваки на вратите
Светла кои ве следат до дома
Автоматски самозатемнувачки внатрешен ретровизор
Декоративен премиум-додаток на вратата -
Светла за читање, назад -
Амбиентално осветлување -
Алуминиумски спортски педал -
Панорамски сончев покрив -
Клима-уред
Двозонски клима-уред
Задни вентилациски отвори
Клима-уред со филтер PM2.5
Отворање прозорци
Електрично отворање прозорци
Автоматско отворање и затворање на сите прозорци
Функција против приклештување на прстите на сите прозорци
Волан
Кожа со шевови
Мултифункциски
Возење електрично возило EV
Погон на електрично возило EV
Контрола на нивото на висок напон на батеријата
Систем за регенерација на кинетичка енергија (KERS)
Информирање и забава
„Лебдечки“ екран на допир од 10,1"
Дигитална табла со инструменти од 12,3"
DAB
Сателитска навигација
Звучници 6 6
2 микрофона
3 USB порти
Bluetooth
Apple CarPlay
MP3
Централна брава
Далечинско заклучување
Влез без клуч
Едно копче за стартување на моторот
Верзија Comfort Luxury
Седиште на возачот, приспособливо по висина
Електрично приспособливо седиште на возачот
Рачно приспособливо седиште на возачот во Рачно приспособливо седиште на возачот во лумбалниот дел
Електрично приспособливо седиште на совозачот -
Џебови на задниот дел од предните седишта
Навлаки за седишта од полиуретан -
Седишта кои се делумно навлачени со кожа -
Интегрирани спортски седишта -
Греење на предните седишта
Задни седишта со централен потпирач за раце со држач за чаша
Преклопувачки задни седишта 40/60
Verzija Comfort Luxury
235/50R18
Алуминиумски бандажи од 18“ Hurricane
Комплет за поправка на гуми
Verzija Comfort Luxury
Кабел за полнење (Безбедносен приклучок Type-2)
Кабел за полнење (Type-2 со приклучок Type-2 16A)
Верзија Comfort Luxury
Бела Dover Обична боја Бела Dover Обична боја
Црна Pebble Металик-боја Црна Pebble Металик-боја
Црвена Diamond Металик-боја Црвена Diamond Металик-боја
Сребрена Medal Металик-боја Сребрена Medal Металик-боја
• без доплата
◦ Опција
Verzija Comfort Luxury
Црна
Црвена Sardana -

Пронајдете трговец

Продажен салон на трговска марка
Сервис